9.6 C
Warsaw
niedziela, Listopad 17, 2019

Te dwie polskie firmy pracują nad inteligentnym licznikiem elektrycznym

Musisz przeczytać

To on wprowadził sztuczną inteligencję do szpitala psychiatrycznego

Wojciech Legawiec – nie tak dawno dbał o innowacje w buskim uzdrowisku. Teraz chce wykorzystać sztuczną inteligencję w działalności szpitala psychiatrycznego w Tworkach. A jakby było tego mało, to sam znalazł startup, który mu w tym pomoże.

PZU wprowadza Opaskę Życia

Grupa PZU we współpracy z Ministerstwem Zdrowia uruchamia pionierski projekt "Opaska życia". Urządzenie ma wspomagać ratowanie ludzkiego życia.

Detalista 4.0, czyli IoT dla osiedlowych warzywniaków

Eurocash i Microsoft wraz z partnerami technologicznymi przedstawili wizję rynku detalicznego przyszłości - "Detalista 4.0". Zaprezentowano rozwiązania technologiczne, które mają zapewnić właścicielom niezależnych sklepów spożywczych sprawne zarządzanie ich placówkami, konsumentom wysoką jakość robienia zakupów, a producentom jak najlepsze dotarcie ze swoją ofertą do finalnego odbiorcy.

Apator zawarł umowę ze spółką Phoenix Systems na zaprojektowanie elementów nowego, inteligentnego licznika energii elektrycznej. Licznik będzie działał w oparciu o system operacyjny Phoenix-RTOS.

Spółka Phoenix Systems będąca częścią Grupy Atende, jakiś czas temu stworzyła swój własny system operacyjny dedykowany dla urządzeń IoT. To właśnie w oparciu o niego, wspólnie z firmą Apator stworzy nowy, inteligentny licznik elektryczny. Nie jest to pierwsza współpraca obu firm, bo system Phoenix-RTOS jest już wykorzystywany w inteligentnych gazomierzach iSmart spółki Apator Metrix.

Projektowany licznik energii będzie zaawansowanym urządzeniem IoT, wykorzystującym protokół IP i różne standardy komunikacji przewodowej (np. PLC PRIME) oraz bezprzewodowej (np. IEEE 802.15.4, LTE Cat-M1 450 MHz). Zakłada się, że licznik będzie mógł pełnić funkcję routera IP i przekazywać dane z innych liczników, co pozwoli na uzyskanie współczynnika skuteczności odczytu bliskiego 100%.

Architektura projektowanego licznika energii zostanie zbliżona do architektury systemy komputerowego, a system operacyjny stworzy środowisko dla działania różnych aplikacji użytkownika. Jest to podejście znane z powszechnie używanych urządzeń mobilnych.

Uzasadnia to Paweł Pisarczyk, prezes Phoenix-Systems, który twierdzi, że dotychczasowe wdrożenia inteligentnych sieci energetycznych pokazały, że inteligentny licznik energii powinien stać się zaawansowanym urządzeniem Internetu Rzeczy, które zapewnia wysoką skalowalność, modularność i odpowiedni poziom bezpieczeństwa gromadzonych danych. Wtóruje mu Mirosław Klepacki, prezes Apatora dodając, że klienci oczekują nowych generacji liczników z zastosowaniem nowoczesnych technologii komunikacyjnych, które – wraz z zaawansowanymsystemem pomiarowym – tworzą optymalne rozwiązanie dla sieci energetycznych z rozproszonymi odnawialnymi źródłami energii.

Współpraca obu firm potwierdza fakt, że w Polsce robi się coraz większy rynek na inteligentne liczniki. Przybywa także nowych podmiotów, które również chcą walczyć o swój kawałek tortu. Już niebawem poświęcimy im więcej miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Najnowsze

Zakupy na Frisco.pl lodówką Samsung

Samsung zdaje się doskonale rozumieć trendy panujące na rynku e-commerce i nawiązuje współpracę z Frisco.pl, by za pośrednictwem lodówek Family Hub, oferować możliwość zrobienia zakupów z dostawą do domu.

Ericsson podpisał z polskim rządem porozumienie ds. cyberbezpieczeństwa

Ericsson przystąpi do rządowego Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie. Program realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji w formule partnerstwa z sektorem prywatnym w celu...

To on wprowadził sztuczną inteligencję do szpitala psychiatrycznego

Wojciech Legawiec – nie tak dawno dbał o innowacje w buskim uzdrowisku. Teraz chce wykorzystać sztuczną inteligencję w działalności szpitala psychiatrycznego w Tworkach. A jakby było tego mało, to sam znalazł startup, który mu w tym pomoże.

Adam Krużyński nowym prezesem FIBARO

Rada Nadzorcza Fibar Group S.A. powołała Adama Krużyńskiego, dotychczasowego członka zarządu, na stanowisko prezesa spółki. Zastąpił on na stanowisku Macieja Fiedlera –...

Strony na wordpress najczęściej atakowane

Ataki na WordPress'a, SQL Injection, spam pzez formularze, próby odgadnięcia haseł typu brute force - to najczęstsze ataki, jakie są dokywane na...

Podobne artykuły