BANNER"

Nadchodzi Internet Zmysłów

Ważne w IoT

To on wprowadził sztuczną inteligencję do szpitala psychiatrycznego

Wojciech Legawiec – nie tak dawno dbał o innowacje w buskim uzdrowisku. Teraz chce wykorzystać sztuczną inteligencję w działalności szpitala psychiatrycznego w Tworkach. A jakby było tego mało, to sam znalazł startup, który mu w tym pomoże.

Detalista 4.0, czyli IoT dla osiedlowych warzywniaków

Eurocash i Microsoft wraz z partnerami technologicznymi przedstawili wizję rynku detalicznego przyszłości - "Detalista 4.0". Zaprezentowano rozwiązania technologiczne, które mają zapewnić właścicielom niezależnych sklepów spożywczych sprawne zarządzanie ich placówkami, konsumentom wysoką jakość robienia zakupów, a producentom jak najlepsze dotarcie ze swoją ofertą do finalnego odbiorcy.

innogy montuje w Warszawie inteligentne liczniki

innogy zainstalował w warszawskich budynkach 1800 inteligentnych liczników energii elektrycznej, które powstały w innogy Laboratory of Things. Bazują one na technologiach LTE-M oraz NB-IoT.

Do roku 2030 ma działać Internet Zmysłów, który będzie czynnikiem stymulującym nowy model gospodarki opartej na usługach wykorzystujących cyfrowe doznania sensoryczne.

Znany dotąd i jeszcze nie w pełni wykorzystany Internet Rzeczy, może zostać włączony w ekosystem Internetu Zmysłów. Bo to właśnie według firmy Ericsson, Internet Zmysłów stanie się rzeczywistością dzięki takim technologiom jak sztuczna inteligencja (AI), wirtualna rzeczywistość (VR), rozszerzona rzeczywistość (AR), 5G oraz automatyzacja. Według raportu Consumer Lab Hot Consumer Trends 2030, do roku 2030 interakcje oparte na obrazach z ekranów będą w coraz większym stopniu konkurować z doświadczeniami multisensorycznymi, które będą niemal niemożliwe do odróżnienia od rzeczywistości.

Zjawisko Internetu Zmysłów ciekawie komentuje Dr Pernilla Jonsson, Szefowa Ericsson Consumer & Industry Lab i współautorka raportu. Według niej, chodzi tu o odejście od współczesnego internetu opartego na korzystaniu ze smartfonów oraz przejściu na bardziej głębokie doświadczenia generowane, dzięki podłączeniu do sieci naszych zmysłów. To wszystko jest możliwe dzięki podłączeniu zmysłów do sieci wykorzystując zasoby sztucznej inteligencji, wirtualnej rzeczywistości, rozszerzonej rzeczywistości, 5G oraz automatyzacji.

Czy Internet Zmysłów oznacza koniec Internetu Rzeczy?

Można się zastanawiać czy zapowiadany Internet Zmysłów będzie zabójcą Internetu Rzeczy? Czy firmy, które na dobre jeszcze nie zaczęły sprzedawać swoich rozwiązań powinny już zwijać biznes? W końcu w Internecie Zmysłów rolę interfejsu użytkownika ma pełnić jego mózg. Odpowiedź jest prosta. NIE. Coraz bardziej popularne IoT może być częścią Internetu Zmysłów, bądź jego dobrem komplementarnym. Urządzenia wciąż będą musiały być ze sobą połączone i wciąż, a nawet coraz częściej będą się musiały ze sobą komunikować. Z tą tylko różnicą, że zarządzanie nimi nie będzie odbywało się za pomocą smartfona czy innych dedykowanych urządzeń, lecz za pośrednictwem interfejsu ludzkiego. I tu jest szansa na prawdziwe innowacje. Z pewnością trudne do wprowadzenia. Zarówno technologicznie, jak i etycznie, bo to robi z ludzi przecież pół-maszyny. Niestety lub stety w takim kierunku podąża świat, a badanie przeprowadzone przez Ericsson na liczbie 46 milionów konsumentów, jasno pokazują nasze oczekiwania. Mimo, że nie wszyscy zdajemy sobie z tego faktu jeszcze sprawę. I mimo, że brzmi to nieco jak z filmu science fiction.

Chcesz być na bieżąco ze światem Internet of Things?

Zapisz się na nasz newsletter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze

Genesys: zdalne Call Center to sposób na obsługę klienta w czasie koronawirus

W ostatnich tygodniach praca zdalna dotyczy firm z różnych sektorów. Również Call i Contact Center. Jak podaje firma Genesys, z jej rozwiązań w chmurze korzysta ponad 700 największych tego typu firm na świecie. Co więcej, w ramach odpowiedzi na potrzeby rynku wynikające z obecnej sytuacji, Genesys zaoferował 3-miesięczny darmowy dostęp do platformy Genesys Cloud.

RBL_START #COVID-19, czyli PZU i Alior Bank szuka pomysłów na walkę z koronawirusem

Z pandemią koronawirusa walczą dzisiaj wszyscy. I coraz więcej środków jest do zgarnięcia w ramach kolejnych programów. Liczy się pomysł. Bo to nie tylko będzie pomysł na teraz, ale również, a może przede wszystkim, sposób na zwalczanie COVID-19. Przynajmniej tak uważa PZU i Alior Bank, którzy ogłaszają nabór innowacyjnych projektów w ramach inicjatywy RBL_START #COVID-19. Pomysły można zgłaszać do 26 kwietnia.

324 miliony użytkowników Cisco Webex w marcu

Pandemia koronawirusa to wzmożone wykorzystanie komunikatorów i różnego rodzaju narzędzi do współpracy. Jednym z takich jest Cisco Webex, za pomocą którego w...

Mobile World Congress 2020 odwołany

Niestety stało się to, o czym wczoraj pomyśleliśmy, lecz nie chcieliśmy pisać. Po wycofaniu się z udziału w tegorocznej edycji MWC kilku koncernów, m.in. Cisco, Ericsson, Facebook, Amazon, Nokia, organizatorzy podjęli decyzję o odwołaniu Mobile World Congress 2020.

Ich nie będzie na Mobile World Congress. Przez koronawirus

Tegoroczny Mobile World Congress w Barcelonie stoi pod znakiem wielkich nieobecnych. Już dzisiaj mówi się o Ericssonie, Facebooku, LG, Cisco, Intelu czy Amazonie, a to z pewnością nie koniec niechlubnej listy.

Podobne artykuły