BANNER"

Nadchodzi Internet Zmysłów

Ważne w IoT

To on wprowadził sztuczną inteligencję do szpitala psychiatrycznego

Wojciech Legawiec – nie tak dawno dbał o innowacje w buskim uzdrowisku. Teraz chce wykorzystać sztuczną inteligencję w działalności szpitala psychiatrycznego w Tworkach. A jakby było tego mało, to sam znalazł startup, który mu w tym pomoże.

PZU wprowadza Opaskę Życia

Grupa PZU we współpracy z Ministerstwem Zdrowia uruchamia pionierski projekt "Opaska życia". Urządzenie ma wspomagać ratowanie ludzkiego życia.

Detalista 4.0, czyli IoT dla osiedlowych warzywniaków

Eurocash i Microsoft wraz z partnerami technologicznymi przedstawili wizję rynku detalicznego przyszłości - "Detalista 4.0". Zaprezentowano rozwiązania technologiczne, które mają zapewnić właścicielom niezależnych sklepów spożywczych sprawne zarządzanie ich placówkami, konsumentom wysoką jakość robienia zakupów, a producentom jak najlepsze dotarcie ze swoją ofertą do finalnego odbiorcy.

Do roku 2030 ma działać Internet Zmysłów, który będzie czynnikiem stymulującym nowy model gospodarki opartej na usługach wykorzystujących cyfrowe doznania sensoryczne.

Znany dotąd i jeszcze nie w pełni wykorzystany Internet Rzeczy, może zostać włączony w ekosystem Internetu Zmysłów. Bo to właśnie według firmy Ericsson, Internet Zmysłów stanie się rzeczywistością dzięki takim technologiom jak sztuczna inteligencja (AI), wirtualna rzeczywistość (VR), rozszerzona rzeczywistość (AR), 5G oraz automatyzacja. Według raportu Consumer Lab Hot Consumer Trends 2030, do roku 2030 interakcje oparte na obrazach z ekranów będą w coraz większym stopniu konkurować z doświadczeniami multisensorycznymi, które będą niemal niemożliwe do odróżnienia od rzeczywistości.

Zjawisko Internetu Zmysłów ciekawie komentuje Dr Pernilla Jonsson, Szefowa Ericsson Consumer & Industry Lab i współautorka raportu. Według niej, chodzi tu o odejście od współczesnego internetu opartego na korzystaniu ze smartfonów oraz przejściu na bardziej głębokie doświadczenia generowane, dzięki podłączeniu do sieci naszych zmysłów. To wszystko jest możliwe dzięki podłączeniu zmysłów do sieci wykorzystując zasoby sztucznej inteligencji, wirtualnej rzeczywistości, rozszerzonej rzeczywistości, 5G oraz automatyzacji.

Czy Internet Zmysłów oznacza koniec Internetu Rzeczy?

Można się zastanawiać czy zapowiadany Internet Zmysłów będzie zabójcą Internetu Rzeczy? Czy firmy, które na dobre jeszcze nie zaczęły sprzedawać swoich rozwiązań powinny już zwijać biznes? W końcu w Internecie Zmysłów rolę interfejsu użytkownika ma pełnić jego mózg. Odpowiedź jest prosta. NIE. Coraz bardziej popularne IoT może być częścią Internetu Zmysłów, bądź jego dobrem komplementarnym. Urządzenia wciąż będą musiały być ze sobą połączone i wciąż, a nawet coraz częściej będą się musiały ze sobą komunikować. Z tą tylko różnicą, że zarządzanie nimi nie będzie odbywało się za pomocą smartfona czy innych dedykowanych urządzeń, lecz za pośrednictwem interfejsu ludzkiego. I tu jest szansa na prawdziwe innowacje. Z pewnością trudne do wprowadzenia. Zarówno technologicznie, jak i etycznie, bo to robi z ludzi przecież pół-maszyny. Niestety lub stety w takim kierunku podąża świat, a badanie przeprowadzone przez Ericsson na liczbie 46 milionów konsumentów, jasno pokazują nasze oczekiwania. Mimo, że nie wszyscy zdajemy sobie z tego faktu jeszcze sprawę. I mimo, że brzmi to nieco jak z filmu science fiction.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Reklama

Najnowsze

Bosch uzupełnia ofertę czujników do zautomatyzowanej jazdy

Bosch wierzy, że zautomatyzowana jazda to przyszłość motoryzacji. Niezależnie od tego czy będą to auta elektryczne, na wodór, czy spalinowe. Dlatego wprowadza kolejne trzy czujniki: lidar dalekiego zasięgu, radar i kamerę.

Coraz więcej urządzeń z Wi-Fi 6. Nowy standard przyspieszy i usprawni transfer danych

Branża technologiczna otwiera się na nowy standard bezprzewodowego przesyłu danych. Podczas targów CES 2020 w Las Vegas zaprezentowano szereg urządzeń wyposażonych w moduł Wi-Fi 6, który poprawi wydajność domowej i firmowej sieci bezprzewodowej. Wdrożenie nowej technologii zapowiedzieli zarówno producenci routerów oraz punktów dostępowych, jak również komputerów czy telefonów.

5 trendów technologicznych według Cisco

Każdy inaczej widzi wpływ technologii na gospodarkę i każdy inaczej prognozuje to, co może w najbliższych latach mieć największe znaczenie. Oto, co będzie istotne według Cisco.

Emitel dostarczył czujniki IoT dla Piaseczna

Emitel we współpracy z Urzędem Miasta i Gmminy Piaseczno zaprojektował i zbudował sieć oraz skonfigurował i dostarczył czujniki na potrzeby rozwiązań inteligentnego miasta.

BMW i3 Urban Suite na CES 2020

Na targach Consumer Electronics Show (CES) 2020, odbywających się w Las Vegas w dniach 7-10 stycznia 2020 r., BMW zaprezentuje swoją wizję tego, jak w przyszłości wyglądać będzie mobilność.

Podobne artykuły