BANNER"

PZU wprowadza Opaskę Życia

Ważne w IoT

To on wprowadził sztuczną inteligencję do szpitala psychiatrycznego

Wojciech Legawiec – nie tak dawno dbał o innowacje w buskim uzdrowisku. Teraz chce wykorzystać sztuczną inteligencję w działalności szpitala psychiatrycznego w Tworkach. A jakby było tego mało, to sam znalazł startup, który mu w tym pomoże.

PZU wprowadza Opaskę Życia

Grupa PZU we współpracy z Ministerstwem Zdrowia uruchamia pionierski projekt "Opaska życia". Urządzenie ma wspomagać ratowanie ludzkiego życia.

Detalista 4.0, czyli IoT dla osiedlowych warzywniaków

Eurocash i Microsoft wraz z partnerami technologicznymi przedstawili wizję rynku detalicznego przyszłości - "Detalista 4.0". Zaprezentowano rozwiązania technologiczne, które mają zapewnić właścicielom niezależnych sklepów spożywczych sprawne zarządzanie ich placówkami, konsumentom wysoką jakość robienia zakupów, a producentom jak najlepsze dotarcie ze swoją ofertą do finalnego odbiorcy.

Grupa PZU we współpracy z Ministerstwem Zdrowia uruchamia pionierski projekt „Opaska życia”. Urządzenie ma wspomagać ratowanie ludzkiego życia.

Projekty z zakresu telemedycyny czy Internet of Health wreszcie zaczynają być widoczne w Polsce na szerszą skalę. I tak, jak już dawno temu prognozowaliśmy – nie miałyby one szans powodzenia bez wsparcia rządu czy instytucji państwowych. Dlatego tym bardziej należy kibicować takim projektom, jak Opaska życia.

„Opaska życia” to zakładane na rękę elektroniczne urządzenie, które monitoruje podstawowe parametry życiowe pacjentów i alarmuje personel medyczny o sytuacjach zagrożenia. Po raz pierwszy w Polsce tak zaawansowane nowoczesne technologie, przy zaangażowaniu niepublicznych funduszy, mają szansę być wykorzystywane na masową skalę w ratownictwie medycznym i służbie zdrowia.

„Zbyt wielu chorych umiera, ponieważ nie zostaje na czas wezwana pomoc. A w sytuacji zagrożenia liczą się minuty” – tak komentuje nowy projekt prezes PZU Paweł Surówka. I trudno się z nim nie zgodzić. Zakładana bowiem na rękę „opaska życia” dokonuje pomiarów pulsu i temperatury pacjenta, a także poglądowych pomiarów saturacji, a więc nasycenia krwi tlenem. Analizuje wyniki i alarmuje personel medyczny, gdy parametry życiowe chorego spadną do krytycznych poziomów. Jednocześnie włącza się sygnał dźwiękowy w opasce, by zwrócić uwagę pacjenta i osób, które są w pobliżu. Ratownicy mogą precyzyjnie ustalić miejsce, w którym jest chory, dzięki wysyłanej przez urządzenie lokalizacji. Opaska jest również wyposażona w detektor upadku, który uruchamia alarm, gdy pacjent się przewróci.

Dużą wartość projektu dostrzega Marcin Brysiak, twórca startupu Helping Hand powered by Addictions.ai, wspierającego walkę z uzależnieniem od alkoholu. Podkreśla, że opaski biometryczne są coraz częściej stosowane na etapie badań klinicznych, a jeden z amerykańskich startupów wprowadził nawet takie bazujące na czynniku HRV (zmienność rytmu serca). Dodatkowo na podstawie emitowanego przez skórę potu, są w stanie stwierdzić czy dana osoba jest pod wpływem alkoholu. Proszę zastanowić się, jak tego typu rozwiązania mogą wpłynąć chociażby na pracę kierowców zawodowych czy pilotów, przewożących codziennie miliony osób – dodaje Brysiak.

Można powiedzieć, że wtóruje mu prezes PZU Życie Roman Pałac, który komentując projekt „Opaska życia” twierdzi, że „najllepsza inwestycja to inwestycja w zdrowie. Dlatego podejmujemy służące życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu projekty społeczne o masowym charakterze, wykorzystując jednocześnie nowoczesne technologie. Mamy ambicje wyznaczać pod tym względem nowe standardy w biznesie”.

Projekt „Opaska życia”, realizowany we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, zostanie pilotażowo uruchomiony w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach. Ma być następnie rozszerzany o kolejne placówki służby zdrowia.

Dostawcą opasek jest polska firma Sidly, która doskonale znana jest na krajowym rynku telemedycznym. Nie da się jednak ukryć, że determinację i wiarę jego założycielki Edyty Kocyk, chojnie wspierają inwestorzy w postaci kolejnych rund finansowych. Bez tego nie byłoby dzisiejszego sukcesu i współpracy z PZU. A więc drodzy inwestorzy – oto wasz zwrot w inwestycji. Abo inaczej – początek dobrego exitu. Cieszy fakt, że duże organizacje dostrzegają potencjał małych firm technologicznych – celnie puentuje Brysiak. A my dodamy, że to sygnał dla całej branży telemedycznej w Polsce, iż powoli rynek się otwiera na Internet of Healthcare.

Chcesz być na bieżąco ze światem Internet of Things?

Zapisz się na nasz newsletter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze

Mobile World Congress 2020 odwołany

Niestety stało się to, o czym wczoraj pomyśleliśmy, lecz nie chcieliśmy pisać. Po wycofaniu się z udziału w tegorocznej edycji MWC kilku koncernów, m.in. Cisco, Ericsson, Facebook, Amazon, Nokia, organizatorzy podjęli decyzję o odwołaniu Mobile World Congress 2020.

Ich nie będzie na Mobile World Congress. Przez koronawirus

Tegoroczny Mobile World Congress w Barcelonie stoi pod znakiem wielkich nieobecnych. Już dzisiaj mówi się o Ericssonie, Facebooku, LG, Cisco, Intelu czy Amazonie, a to z pewnością nie koniec niechlubnej listy.

Teczka SI ma pomóc niewidomym poruszać się po mieście

Konsorcjum Platformy Zaawansowanej Wspieranej Mobilności, założone przez Alps Alpine, OMRON, Shimizu, IBM Japan oraz Mitsubishi Motors, ma opracować Teczkę Sztucznej Inteligencji, a w zasadzie walizkę - robota, która ma ułatwiać transport oraz poruszanie się po mieście osób niewidomych i niedowidzących.

T-Mobile zapowiada 1600 stacji działających w 5G jeszcze przed wakacjami

Jak prognozowaliśmy jeszcze w zeszłym roku, 2020 będzie stał pod znakiem 5G. Można powiedzieć, że się nie pomyliliśmy. Gdyby były takie zakłady u bukmacherów, pewnie wygrana byłaby już nasza. W każdym razie od początku roku operatorzy telekomunikacyjni w Polsce, niemal prześcigają się z informacjami na temat budowy sieci 5G.

Aplikacja powiadomi o wstrzymaniu pracy w fabryce Audi

Od teraz około 150 pracowników działu utrzymania ruchu w fabryce Audi w Ingolstadt będzie posługiwało się aplikacją "Mobilne utrzymanie ruchu Audi". Dzięki niej będzie możliwa szybsza reakcja na wszelkie anomalia, a także jeszcze szybsze i bardziej wydajne przeprowadzanie prac konserwacyjnych.

Podobne artykuły