BANNER"

PZU wprowadza Opaskę Życia

Ważne w IoT

To on wprowadził sztuczną inteligencję do szpitala psychiatrycznego

Wojciech Legawiec – nie tak dawno dbał o innowacje w buskim uzdrowisku. Teraz chce wykorzystać sztuczną inteligencję w działalności szpitala psychiatrycznego w Tworkach. A jakby było tego mało, to sam znalazł startup, który mu w tym pomoże.

PZU wprowadza Opaskę Życia

Grupa PZU we współpracy z Ministerstwem Zdrowia uruchamia pionierski projekt "Opaska życia". Urządzenie ma wspomagać ratowanie ludzkiego życia.

Detalista 4.0, czyli IoT dla osiedlowych warzywniaków

Eurocash i Microsoft wraz z partnerami technologicznymi przedstawili wizję rynku detalicznego przyszłości - "Detalista 4.0". Zaprezentowano rozwiązania technologiczne, które mają zapewnić właścicielom niezależnych sklepów spożywczych sprawne zarządzanie ich placówkami, konsumentom wysoką jakość robienia zakupów, a producentom jak najlepsze dotarcie ze swoją ofertą do finalnego odbiorcy.

Grupa PZU we współpracy z Ministerstwem Zdrowia uruchamia pionierski projekt „Opaska życia”. Urządzenie ma wspomagać ratowanie ludzkiego życia.

Projekty z zakresu telemedycyny czy Internet of Health wreszcie zaczynają być widoczne w Polsce na szerszą skalę. I tak, jak już dawno temu prognozowaliśmy – nie miałyby one szans powodzenia bez wsparcia rządu czy instytucji państwowych. Dlatego tym bardziej należy kibicować takim projektom, jak Opaska życia.

„Opaska życia” to zakładane na rękę elektroniczne urządzenie, które monitoruje podstawowe parametry życiowe pacjentów i alarmuje personel medyczny o sytuacjach zagrożenia. Po raz pierwszy w Polsce tak zaawansowane nowoczesne technologie, przy zaangażowaniu niepublicznych funduszy, mają szansę być wykorzystywane na masową skalę w ratownictwie medycznym i służbie zdrowia.

„Zbyt wielu chorych umiera, ponieważ nie zostaje na czas wezwana pomoc. A w sytuacji zagrożenia liczą się minuty” – tak komentuje nowy projekt prezes PZU Paweł Surówka. I trudno się z nim nie zgodzić. Zakładana bowiem na rękę „opaska życia” dokonuje pomiarów pulsu i temperatury pacjenta, a także poglądowych pomiarów saturacji, a więc nasycenia krwi tlenem. Analizuje wyniki i alarmuje personel medyczny, gdy parametry życiowe chorego spadną do krytycznych poziomów. Jednocześnie włącza się sygnał dźwiękowy w opasce, by zwrócić uwagę pacjenta i osób, które są w pobliżu. Ratownicy mogą precyzyjnie ustalić miejsce, w którym jest chory, dzięki wysyłanej przez urządzenie lokalizacji. Opaska jest również wyposażona w detektor upadku, który uruchamia alarm, gdy pacjent się przewróci.

Dużą wartość projektu dostrzega Marcin Brysiak, twórca startupu Helping Hand powered by Addictions.ai, wspierającego walkę z uzależnieniem od alkoholu. Podkreśla, że opaski biometryczne są coraz częściej stosowane na etapie badań klinicznych, a jeden z amerykańskich startupów wprowadził nawet takie bazujące na czynniku HRV (zmienność rytmu serca). Dodatkowo na podstawie emitowanego przez skórę potu, są w stanie stwierdzić czy dana osoba jest pod wpływem alkoholu. Proszę zastanowić się, jak tego typu rozwiązania mogą wpłynąć chociażby na pracę kierowców zawodowych czy pilotów, przewożących codziennie miliony osób – dodaje Brysiak.

Można powiedzieć, że wtóruje mu prezes PZU Życie Roman Pałac, który komentując projekt „Opaska życia” twierdzi, że „najllepsza inwestycja to inwestycja w zdrowie. Dlatego podejmujemy służące życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu projekty społeczne o masowym charakterze, wykorzystując jednocześnie nowoczesne technologie. Mamy ambicje wyznaczać pod tym względem nowe standardy w biznesie”.

Projekt „Opaska życia”, realizowany we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, zostanie pilotażowo uruchomiony w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach. Ma być następnie rozszerzany o kolejne placówki służby zdrowia.

Dostawcą opasek jest polska firma Sidly, która doskonale znana jest na krajowym rynku telemedycznym. Nie da się jednak ukryć, że determinację i wiarę jego założycielki Edyty Kocyk, chojnie wspierają inwestorzy w postaci kolejnych rund finansowych. Bez tego nie byłoby dzisiejszego sukcesu i współpracy z PZU. A więc drodzy inwestorzy – oto wasz zwrot w inwestycji. Abo inaczej – początek dobrego exitu. Cieszy fakt, że duże organizacje dostrzegają potencjał małych firm technologicznych – celnie puentuje Brysiak. A my dodamy, że to sygnał dla całej branży telemedycznej w Polsce, iż powoli rynek się otwiera na Internet of Healthcare.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Reklama

Najnowsze

Bosch uzupełnia ofertę czujników do zautomatyzowanej jazdy

Bosch wierzy, że zautomatyzowana jazda to przyszłość motoryzacji. Niezależnie od tego czy będą to auta elektryczne, na wodór, czy spalinowe. Dlatego wprowadza kolejne trzy czujniki: lidar dalekiego zasięgu, radar i kamerę.

Coraz więcej urządzeń z Wi-Fi 6. Nowy standard przyspieszy i usprawni transfer danych

Branża technologiczna otwiera się na nowy standard bezprzewodowego przesyłu danych. Podczas targów CES 2020 w Las Vegas zaprezentowano szereg urządzeń wyposażonych w moduł Wi-Fi 6, który poprawi wydajność domowej i firmowej sieci bezprzewodowej. Wdrożenie nowej technologii zapowiedzieli zarówno producenci routerów oraz punktów dostępowych, jak również komputerów czy telefonów.

5 trendów technologicznych według Cisco

Każdy inaczej widzi wpływ technologii na gospodarkę i każdy inaczej prognozuje to, co może w najbliższych latach mieć największe znaczenie. Oto, co będzie istotne według Cisco.

Emitel dostarczył czujniki IoT dla Piaseczna

Emitel we współpracy z Urzędem Miasta i Gmminy Piaseczno zaprojektował i zbudował sieć oraz skonfigurował i dostarczył czujniki na potrzeby rozwiązań inteligentnego miasta.

BMW i3 Urban Suite na CES 2020

Na targach Consumer Electronics Show (CES) 2020, odbywających się w Las Vegas w dniach 7-10 stycznia 2020 r., BMW zaprezentuje swoją wizję tego, jak w przyszłości wyglądać będzie mobilność.

Podobne artykuły