BANNER"/

Rynek systemów zajętości miejsc parkingowych wzrośnie trzykrotnie

Rynek inteligentnych parkingów zaczyna wreszcie rosnąć. Jak podaje w swoim najnowszym raporcie firma badawcza Berg Insight, w zeszłym roku liczba zainstalowanych czujników zajętości miejsc parkingowych przekroczyła milion trzysta sztuk.

To jednak nie wszystko. Według szacunków analityków, liczba ta stanowi wzrost o 19,9 procent w stosunku do zeszłego roku, ale w ciągu najbliższych trzech latach może zostać więcej niż podwojona. To dobra wiadomość dla wszystkich dostawców tego typu rozwiązań. Przypomnijmy, że również w Polsce rynek ten powoli rośnie. Ostatnio pisaliśmy o tym, że Emitel zainstalował tego typu rozwiązanie w Piasecznie, ale i warszawska spółka Acte (przedstawiciel PNI w Polsce) ma takie czujniki w swojej ofercie i systematycznie zdobywa kolejnych klientów.

Polska to jednak namiastka światowego rynku. Według Szwedów z Berg Insight, połowa tortu należy do Europy i Północnej Ameryki, a pozostała część to Chiny. Znaczny udział notuje się także w Australii i Nowej Zelandii. To co ciekawe to fakt, iż w systemy zajętości miejsc parkingowych znacznie szybciej wyposażane są parkingi prywatne, niż miejskie. Wniosek? Sektor prywatny bije na głowę smart city w wydaniu publicznym.

Na systemach zajętości miejsc parkingowych można zarobić

Największym na świecie dostawcą czujników zajętości miejsc parkingowych jest holenderski Nedap, który w trzecim kwartale 2019 odnotował 16,3 procentowy udział w globalnym rynku. Na podium znalazło się również chińskie Fangle Technology oraz francuskie SmartGrains. Analitycy zwracają jeszcze uwagę na pozostałych kilku dostawców, chociażby z tego powodu, że do 10 największych należy około 50% rynku. Oto oni: Smart Parking, Frogparking, Onesitu, Urbiotica, Worldsensing, CommuniThings, Intercomp, CivicSmart, PNI, Fybr, Nwave Technologies czy Streetline. I to co istotne to fakt, że tylko nielicznym dostawcom udało się zaistnieć w więcej niż dwóch regionach na świecie. Wniosek? Może się okazać, że systemy zajętości miejsc parkingowych, czym była telematyka prawie 10 lat temu. Warto w ten segment Internet of Things inwestować. Jeszcze warto.

Chociaż jak zauważa Levi Ostling, analityk IoT w Berg Insight, rynek inteligentnych parkingów nadal zmaga się ze sceptycyzmem spowodowanym wieloma awariami, które miały miejsce we wczesnych latach tej branży. Co prawda wypowiedź dotyczy Ameryki Północnej, jednak to jeden z większych odbiorców tej technologii.

W każdym razie problemy technologiczne zostały już rozwiązane, a większość czujników oferuje wysoką wydajność. Jednak mimo to, rynek ten jest póki co zdominowany przez parkingi prywatne. Analitycy przewidują, że sytuacja ta może ulec zmianie i to miasta będą w końcu największymi graczami na tym rynku, chociażby ze względu na posiadane przestrzenie parkingowe. A wdrożenie w nich tego typu rozwiązań, to tylko kwestia czasu.


IoT MAG
IoT MAG to projekt, skupiający się na branży Internet of Things. Generowany tutaj content poświęcony jest IoT. Publikowane są ciekawe informacje branżowe, ale najwięcej angażujących treści tworzona jest samodzielnie. Dużo aktywności IoT MAG skierowana jest na content marketing i budowę PIERWSZEJ W POLSCE BAZY INTERNET OF THINGS. Zatem jeśli działasz w branży IoT - dobrze trafiłeś. To miejsce jest dla Ciebie. I Twoich klientów również. Realizujemy także usługi z zakresu Copywritingu IoT. Może mamy napisać coś na Twój blog firmowy czy LinkedIn?

Chcesz być na bieżąco ze światem Internet of Things?

Zostaw nam swój adres e-mail