BANNER"/

W 2023 ponad pół miliona dronów będzie monitorowało postępy na budowach

Monitorowanie postępów na budowach, to największy obszar dla wykorzystania dronów w przemyśle. Mówi się nawet o specjalnej kategorii – IoT enterprise drone. Głównie ze względu na fakt, że poza samą rejestracją obrazu, drony mogą komunikować się z szeregiem sensorów, porozmieszczanych na różnych elementach konstrukcyjnych.

W ciągu najbliższych trzech lat, liczba dronów wykorzystywanych do monitorowania prac na budowach wzrośnie niemal trzykrotnie w stosunku do zeszłego roku. 2019 był pod tym względem całkiem niezły (ponad 140 000 dronów w użyciu), w tym roku liczba ta ma wzrosnąć prawie do 210 tysięcy dronów, jednak to dopiero przedsmak tego, co czeka tę branżę w 2023 roku – prognozuje się liczbę ponad 509 500 dronów wykorzystywanych na budowach. Tak przynajmniej wynika z analiz przygotowanych przez Statista.

drony w budownictwie
źródło: Statista

Dobre czasy dla dostawców dronów dla budownictwa

Jak wynika z powyższych prognoz, nadchodzą dobre lata dla dostawców dronów enterprise, a dokładniej – wykorzystywanych na budowie. Ten obszar to prawie połowa zastosowania dronów w biznesie. Dobrze prezentuje się jeszcze sektor ubezpieczeń, ale to w ujęciu globalnym. Polscy ubezpieczyciele póki co nie rzucili się, by wykorzystywać profesjonalne drony do ocen ryzyka czy ewentualnych szkód, ale to kwestia czasu. Podobnie było ze skanerami 3D, których dostawcy dość długo pukali do drzwi towarzystw ubezpieczeniowych.

I chociaż zastosowanie dronów do monitorowania postępów prac na budowach jest jeszcze w Polsce znikome, to jak twierdzi Marek Krygier, CEO Solectric Polska, dystrybutora dronów enterprise DJI, „widzimy ogromny potencjał korzyści dla deweloperów, a przede wszystkim inwestorów. To oni mogą w każdej chwili sprawdzić czy prace idą zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, a osoby zarządzające budową – na bieżąco monitorować jej przebieg i sprawnie reagować na ewentualne awarie czy przestoje.”

dorny w budownictwie
Photo by Tom Fisk from Pexels

Solectric na 4 miejscu wśród TOP 1000 najszybciej rozwijających się europejskich firm

Drony dla przemysłu to jeden z podstawowych obszarów działalności niemieckiej spółki Solectric, która ma swoje przedstawicielstwo również w Polsce. O tym, jak bardzo jest to rosnący obszar rynku świadczy fakt, że w zeszłym roku spółka znalazła się na czwartej pozycji rankingu 1000 najszybciej rozwijających się firm, przygotowanym przez Financial Times. A powyższe prognozy dowodzą, że może być jeszcze lepiej. Profesjonalne bezzałogowce z czasem będą wykorzystywane w coraz większej liczbie sektorów gospodarki.

Drony dla policji i służb ratowniczych

O ile w Polsce rynek dronów dla budownictwa dopiero zacznie się rozwijać, to już można zaobserwować coraz większe zainteresowanie wykorzystaniem profesjonalnych dronów przez służby mundurowe oraz ratownicze. „Za kilka dni będziemy mogli powiedzieć, do czego profesjonalne drony oferowane przez nas, wykorzystuje policja. I dodam tutaj, że będzie można się zdziwić.-dodaje Marek Krygier.

Równie ciekawym obszarem wykorzystania dronów mogą być służby ratownicze, jak na przykład ratownictwo górskie. Dzięki zaawansowanym kamerom, w tym wyposażonym w termowizję, może okazać się, że drony w poszukiwaniu osób będą szybsze, a na pewno tańsze niż chociażby koszty startu helikoptera. Jest jeszcze jedna zaleta – jak tłumaczył przedstawiciel GOPR:

Dzięki tym urządzeniom, moglibyśmy dokonywać szybszego rozpoznania sytuacji, kiedy ratownicy przygotowują się do podjęcia interwencji

IoT MAG
IoT MAG to projekt, skupiający się na branży Internet of Things. Generowany tutaj content poświęcony jest IoT. Publikowane są ciekawe informacje branżowe, ale najwięcej angażujących treści tworzona jest samodzielnie. Dużo aktywności IoT MAG skierowana jest na content marketing i budowę PIERWSZEJ W POLSCE BAZY INTERNET OF THINGS. Zatem jeśli działasz w branży IoT - dobrze trafiłeś. To miejsce jest dla Ciebie. I Twoich klientów również. Realizujemy także usługi z zakresu Copywritingu IoT. Może mamy napisać coś na Twój blog firmowy czy LinkedIn?

Chcesz być na bieżąco ze światem Internet of Things?

Zostaw nam swój adres e-mail